KODEKS ETYCZNY STOWARZYSZENIA WSPÓŁCZESNEJ ANALIZY BIOENERGETYCZNEJ
Niniejszy Kodeks Etyczny stanowi zbiór zasad etycznych i norm obowiązujących członków Stowarzyszenia Współczesnej Analizy Bioenergetycznej (SWAB). Zbiór ten odnosi się do zasad pracy Psychoterapeutek i Psychoterapeutów pracujących w nurcie Analizy Bioenergetycznej, Facylitatorów w nurcie Analizy Bioenergetycznej, osób w trakcie certyfikacji, a także w trakcie szkolenia pracujących z Pacjentami. Przestrzeganie poniższych zasad dotyczy każdego rodzaju psychoterapii oraz praktyki superwizyjnej i szkoleniowej.
ZASADY OGÓLNE
- Zasady zawarte w Kodeksie wynikają z ogólnie przyjętych norm etycznych.
- Zasady zawarte w Kodeksie służą ochronie Pacjentów przed nieetycznym stosowaniem terapii i zachowaniem Psychoterapeutów, jak również przedstawiają prawa Psychoterapeutów AB, Facylitatorów, osób w trakcie certyfikacji i w trakcie szkolenia.
- Psychoterapeuci w Analizie Bioenergetycznej, Facylitatorzy, osoby w trakcie certyfikacji i w trakcie szkolenia (zwani dalej dla uproszczenia „Psychoterapeutą AB”) uczciwie i rzetelnie wykonują swoja pracę, z szacunkiem wobec osób pozostających w terapii oraz wobec osób, z którymi w terapii współpracują.
- Obowiązkiem Psychoterapeutów AB jest uwzględnianie przede wszystkim dobra osób pozostających w terapii.
TAJEMNICA I POUFNOŚĆ
- Psychoterapeuta AB ma obowiązek dbać o tajemnicę procesu psychoterapeutycznego, co oznacza zachowanie poufności dotyczących wszystkich informacji, jakie uzyskał prowadząc terapię, a także faktu udziału Pacjenta w procesie psychoterapii.
- Psychoterapeuta AB dba również o warunki odbywania sesji terapeutycznych, tak żeby uniemożliwić podsłuchanie, nagranie czy obserwację sesji przez osoby trzecie. Terapeuta dba o dyskrecję i autonomię Pacjenta.
- Tajemnica może być uchylona, na prośbę Pacjenta lub (jeśli to możliwe) po wcześniejszym poinformowaniu Pacjenta, wówczas gdy istnieje niebezpieczeństwo związane z zagrożeniem życia Pacjenta lub życia czy zdrowia innych osób, a także gdy wystąpią okoliczności objęte powszechnie panującymi przepisami prawa.
- Psychoterapeuta AB może omawiać poszczególne przypadki Pacjentów w ramach superwizji i interwizji, używając informacji o Pacjencie jedynie w niezbędnym zakresie, wyłącznie w celach terapeutycznych, zachowując jednocześnie anonimowość Pacjenta.
- Robienie notatek podczas sesji czy zapisu sesji na nośnikach informacji wymaga uzyskania zgody Pacjenta.
- Psychoterapeuta AB może posługiwać się informacjami objętymi tajemnicą zawodową w wykładach, publikacjach za zgodą pacjenta, jednocześnie gwarantując anonimowość Pacjenta.
- Obowiązek zachowania tajemnicy przez Psychoterapeutę AB jest nieograniczony czasem i miejscem.
- Psychoterapeuta AB ma prawo do ograniczenia zasady zachowania tajemnicy w procesie terapeutycznym w wyjątkowych sytuacjach, jeśli uzna, że Pacjent utracił zdolność do samokontroli, stanowi zagrożenie dla siebie lub otoczenia. W takich sytuacjach konieczne jest podjęcie działań mających na celu ochronę Pacjenta i jego otoczenia oraz włączenie osób trzecich, jak członkowie rodziny Pacjenta lub służby pomocowe (służba zdrowia, policja). Należy informować Pacjenta o takich zmianach kontraktu oraz ograniczenie to trwać będzie tylko taki czas i będzie dotyczyło tylko takiego zakresu działania, które stanowić będą niezbędne minimum, by klient mógł na nowo podjąć odpowiedzialność za swoje postępowanie.
- Psychoterapeuta AB jest zobowiązany do zabezpieczenia danych osobowych Pacjenta oraz dokumentacji prowadzonej w trakcie leczenia.
- Podjęte środki zabezpieczające treści wrażliwe dobrane są w sposób adekwatny do nośników (notatki papierowe, nagrania audio video, pliki), na których umieszczone są informacje.
- Treści notatek nie powinny być łączone z rzeczywistym imieniem i nazwiskiem lub innymi danymi umożliwiającymi identyfikację Pacjenta.
PROCES I RELACJA TERAPEUTYCZNA
- Psychoterapeuta AB zobowiązany jest do przestrzegania granic wynikających z zasad tworzenia relacji terapeutycznej. Jego kontakty z Pacjentami ograniczają się do sytuacji terapeutycznych lub edukacyjnych.
- Ustalone honorarium pieniężne stanowi jedyną formę zapłaty za psychoterapię. Niedopuszczalne są inne aktywności biznesowe z Pacjentem.
- Uzależnianie proponowanego rodzaju terapii od możliwości finansowych Pacjenta jest nieetyczne.
- Psychoterapeuta AB odpowiada za stworzenie warunków leczenia zapewniających ciągłość procesu.
- Psychoterapeuta AB jest świadomy swoich poglądów, przekonań oraz wartości. W przypadku zaistnienia sytuacji konfliktowej z poglądami, przekonaniami lub systemem wartości Pacjenta, Psychoterapeuta uznaje swoje ograniczenia w tej kwestii i przekierowuje Pacjenta do innego specjalisty.
- Psychoterapeuta AB stale poddaje refleksji swoją aktualną sytuacje życiową i ewentualne trudności, wynikające z bieżących okoliczności. W momencie, kiedy ma to niekorzystny wpływ na jakość prowadzonych procesów terapeutycznych, zobowiązany jest do przesłania Pacjentów do innego terapeuty.
- Podejmowanie się leczenia Pacjentów, których zgłoszenie lub stan zdrowia przekraczają możliwości i kompetencje Psychoterapeuty, jest nieetyczne.
- Psychoterapeuta AB nie może pracować, jeśli znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
- Psychoterapeuta AB nie dyskryminuje Pacjenta ze względu na wiek, płeć, rasę, narodowość, religię, orientację seksualną, niepełnosprawność, światopogląd, wykształcenie, język czy status społeczno-ekonomiczny.
- Psychoterapeuta AB nie ma prawa wydawać ocen moralnych ani kierować się zasadami ideologii politycznej.
- Psychoterapeuta AB nie przyjmuje na psychoterapię osób, z którymi miał relacje osobiste, rodzinne lub inne, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpływać na proces psychoterapeutyczny. Jeżeli zaś zachodzi taka konieczność, na czas prowadzenia psychoterapii należy zawiesić wszelkie kontakty towarzyskie z tą osobą.
- Psychoterapeuta AB nie przyjmuje na psychoterapię osób, z którymi jego dotychczasowi Pacjenci mieli relacje osobiste, rodzinne lub inne, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpływać na proces psychoterapeutyczny.
- Kontakt Psychoterapeuty AB z osobami trzecimi, tj. z członkami rodziny Pacjenta lub jego znajomymi, może mieć miejsce tylko za wcześniejszą zgodą Pacjenta. Powyższa zasada nie dotyczy leczenia dzieci, osób psychotycznych bądź pacjentów w trakcie hospitalizacji.
- Jeśli Psychoterapeuta AB pełni różne role zawodowe, w relacji z Pacjentem przestrzega zasady niełączenia pozostałych ról zawodowych z rolą psychoterapeuty.
- W trakcie leczenia Psychoterapeuta AB nie może nawiązywać z Pacjentem ani z członkiem jego rodziny czy inną bliską Pacjentowi osobą kontaktu o charakterze seksualnym w żadnej formie: fizycznej czy werbalnej. Ta sama zasada dotyczy relacji superwizant – superwizor.
- Psychoterapeuta AB powinien odmówić prowadzenia psychoterapii, gdy nie widzi możliwości uzyskania pozytywnych rezultatów psychoterapii.
- Psychoterapeuta AB nie podejmuje psychoterapii z Pacjentem pozostającym w terapii z innym psychoterapeutą, chyba że jest to częścią uzgodnionego z Pacjentem planu psychoterapii.
- Jeśli Psychoterapeuta AB musi przerwać psychoterapię, informuje o tym Pacjenta i troszczy się o rozwiązanie tej sytuacji, mając na celu dobro Pacjenta.
- Psychoterapeuta AB jest świadomy nierówności w relacji terapeutycznej i uważny na niebezpieczeństwo wykorzystania swojej przewagi oraz jest zobowiązany unikać wykorzystania takiej przewagi podczas lub po zakończeniu terapii, lub w innej relacji zawodowej.
- Reklamowanie i promowanie prowadzonej praktyki ograniczają się do rzetelnego opisu charakteru działalności, oddającego jak najdokładniej jej profil.
- Wprowadzanie w błąd Pacjentów, co do kwalifikacji zawodowych Psychoterapeuty AB, sugerowanie, że proponowane leczenie jest bardziej skuteczne od innych, jest nieetyczne.
DOTYK W PROCESIE TERAPEUTYCZNYM
- Interwencje dotykowe są jednym z narzędzi wchodzących w zakres podejmowanych działań psychoterapeutycznych w Analizie Bioenergetycznej.
- Psychoterapeuta AB został przeszkolony do pracy z technikami bezpośrednim obejmującym różne formy kontaktu fizycznego z Pacjentem.
- Psychoterapeuta AB posiada kompetencje pozwalające na ocenę kliniczną słuszności wybieranych interwencji. Jest świadomy zarówno swoich umiejętności w tym zakresie, jak i ograniczeń.
- Techniki bezpośrednie, jak każdy inny rodzaj interwencji, mają swoje wskazania i przeciwskazania do zastosowania, które Psychoterapeuta AB zna i stosuje.
- Pacjent jest informowany o możliwości użycia takiej formy pracy w trakcie trwania procesu psychoterapii. Interwencje są z nim omawiane i wyjaśniane oraz za każdym razem odbywają się one za jego zgodą.
- W trakcie psychoterapii mogą pojawić się następujące rodzaje interwencji dotykowych:
- Redukujące lęk i pomagające wejść Pacjentowi w kontakt ze sobą.
- Opracowujące bloki mięśniowe: uciski, opukiwanie, trzymanie dłoni na obszarach ciała wyłączonych z czucia.
- Dające korektywne doświadczenie: trzymania, wspierania, oddawania ciężaru ciała.
- Obejmujące aktywizację ciała Pacjenta z użyciem siły oporującej terapeuty.
- Ułatwiające łączenie się z żywotnością i przepływem wibracji w ciele.
- Obszary ciała obejmowane przez techniki bezpośrednie wynikają ze zgłoszenia Pacjenta i dynamiki procesu. Nigdy nie dotyczą stref genitalnych Pacjenta.
PRAWA TERAPEUTY
- Psychoterapeuta AB ma prawo odmowy podjęcia leczenia wtedy, gdy uznaje, że nie jest w stanie podjąć rzetelnie terapii.
- Psychoterapeuta AB może podjąć decyzję o kontynuowaniu terapii, mimo że dostrzega ograniczenia swoich kompetencji, ale tylko wówczas, gdy jednocześnie zostaną przez niego podjęte konieczne działania dla podwyższenia własnych umiejętności zawodowych, jak superwizja, interwizja, nawiązanie kontaktu z innymi profesjonalistami i instytucjami (np. klinikami) w celu przeprowadzenia i zapewnienia koniecznej diagnostyki.
- Psychoterapeuta AB ma prawo – a z uwagi na interes Pacjenta – także obowiązek – dbać o swoją dobrą kondycję psychiczną. Zasada satysfakcji z pracy Psychoterapeuty nie może jednak stać ponad interesem Pacjenta.
- Psychoterapeuta AB może odmówić prowadzenia sesji, jeśli Pacjent znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
SUPERWIZJA I ROZWÓJ ZAWODOWY
- Psychoterapeuta AB zobowiązany jest ukończyć 4-letnie certyfikowane szkolenie i spełnić wszystkie zasady uzyskania certyfikatu Psychoteraputy AB. Facylitator AB zobowiązany jest ukończyć 2-letnie certyfikowane szkolenie i spełnić wszystkie zasady uzyskania tytułu falicytatora
- Psychoterapeuta AB powinien mieć na względzie dobro Pacjenta, stale rozszerzać swoje umiejętności zawodowe, interesować się rozwojem i postępem w tych dziedzinach nauki i praktyki, które mogą mieć wpływ na proces terapii.
- Psychoterapeuta AB podejmuje się jedynie tych czynności zawodowych, do których posiada kwalifikacje potwierdzone szkoleniem i doświadczeniem praktycznym.
- Psychoterapeuta AB zobowiązany jest do korzystania z regularnej superwizji swojej pracy zawodowej, jak również do współpracy z innymi specjalistami w celu dbania o jakość prowadzonych procesów terapeutycznych i minimalizowania ryzyka popełniania błędów.
- Obowiązkiem Psychoterapeuty AB jest dbanie o swoją kondycję psychiczną i zdrowie fizyczne, w tym o ciało, szczególnie zwracając uwagę na zapewnienie sobie doświadczenia w praktyce bioenergetycznej. Jako nauczyciel, trener, superwizor Psychoterapeuta AB stara się przekazywać wiedzę zawodową w sposób obiektywny i rzetelny oraz dba o transparentność w procesie superwizji, unika sytuacji, które mogą zakłócić relacje z superwizowanym psychoterapeutą.
ŚRODOWISKO ZAWODOWE
- Psychoterapeuta AB musi pamiętać, że jest reprezentantem swego zawodu i że jego zachowanie może być podstawą kształtowania opinii o psychoterapii w Analizie Bioenergetycznej jako dyscyplinie zawodowej. Łamanie zasad tajemnicy zawodowej, nieodpowiedzialne czy niestosowne zachowania (w działaniu, mowie czy piśmie), które mogą publicznie przynosić uszczerbek reputacji psychoterapii bioenergetycznej lub kolegów psychoterapeutów, kłócą się z etyką zawodową.
- Psychoterapeuta AB zachowuje szczególną ostrożność w wyrażaniu opinii o innych psychoterapeutach i szkołach psychoterapeutycznych. Opinie na temat pracy i działalności innych psychoterapeutów i szkół nie powinny mieć charakteru deprecjonującego. Psychoterapeuta AB dba o niepodważanie zaufania do psychoterapii.
- Psychoterapeuta AB nie przyjmuje zadania, w które jest już zaangażowany inny terapeuta, a zwłaszcza wtedy, gdy został zawiązany kontrakt terapeutyczny pomiędzy owym terapeutą a Pacjentem. W przypadku wątpliwości, Psychoterapeuta AB kontaktuje się z terapeutą po otrzymaniu zgody Pacjenta.
- Psychoterapeuta AB prowadzi dokumentację swojej pracy terapeutycznej i diagnostycznej. Dokumentacja charakteryzuje się obiektywnością i jasnością.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Wszelkie skargi dotyczące naruszeń zasad etyki zawodowej przez Psychoterapeutów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Współczesnej Analizy Bioenergetycznej rozpatruje i rozstrzyga Komisja Etyki Stowarzyszenia Współczesnej Analizy Bioenergetycznej.
- Naruszenie Kodeksu Etycznego może zostać zgłoszone na adres e-mail podany na stronie www.swab.org.pl
- Psychoterapeuta AB, którego Komisja Etyki uzna winnym naruszenia niniejszego Kodeksu:
- może otrzymać upomnienie wraz z zaleceniami działań naprawczych, jak superwizja czy psychoterapia własna,
- może zostać zawieszony w prawach członka Stowarzyszenia,
- może być skreślony z listy członków Stowarzyszenia.
- Osoba, której zarzuty dotyczą, będzie poinformowana o rozstrzygnięciach osobiście i na piśmie na umówionym wcześniej spotkaniu z członkami Komisji Etyki. Jeśli spotkanie okaże się niemożliwe, informacja o decyzji Komisji Etyki zostanie wysłana listownie.
- Komisja Etyki może oczyścić Członka z zarzutu, jeśli skarga wniesiona przeciwko niemu okaże się nieuzasadniona.
- Od orzeczeń Komisji Etyki przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia. Odwołanie będzie rozpatrzone na najbliższym w terminie zebraniu od momentu wydania postanowienia Komisji Etyki. Orzeczenia Walnego Zebrania są ostateczne.
- W przypadku, gdy skarga dotyczy członka Komisji Etyki, podlega ona rozpatrzeniu przez Komisję Etyki z wyłączeniem osoby, której ona dotyczy. W takim przypadku Komisja Etyki ma prawo do rozpatrywania sprawy dołączyć jedną osobę spośród członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Powyższy kodeks może ulegać zmianom i rozszerzeniom, jeśli w przyszłości zaistnieje taka potrzeba. Ewentualne zmiany w kodeksie są zatwierdzane przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.